Druhá série z marvelovského vesmíru je u konce. Hodnotíme, zda je důstojným pokračováním trilogie Kapitána Ameriky.
Svět se probouzí po výpadku
Zatímco WandaVision byl komorní příběh o křehké psychice superhrdinky, která v boji proti Thanosovi přišla o všechno, Falcon a Zimní voják se zdál být produkcí bližší tomu, co známe z filmů. Nejen díky známým a oblíbeným postavám, primárním i sekundárním, ale také díky zdánlivě jednodušší, přízemní zápletce a pořádné dávce velkolepé akce. To však bylo iluzorní, protože ačkoli druhý díl Marvelu všechny tyto kvality má, na prvním místě zde nestojí akční scény nebo záchrana světa, ale odpověď na otázku, co je to superhrdinský odkaz a jak by se v něm mělo pokračovat.
Příběh začíná šest měsíců po událostech filmu Avengers: Endgame. Sam Wilson (Anthony Mackie) stále pracuje pro vládu jako Falcon, a tak se rozhodne darovat štít Kapitána Ameriky muzeu, protože uznává, že není tou správnou osobou, která by měla pokračovat v jeho odkazu. Jiného názoru je Bucky Barnes (Sebastian Stan), který se nemůže smířit s tím, že jediná památka jeho přítele bude předána americké vládě. Ti dva spolu nemohou vycházet, tím spíš, že se na ně nabalují osobní problémy s vlastní minulostí a finanční problémy. Musí však spolu znovu bojovat, když ve střední a východní Evropě začne působit skupina Flag Smasher, složená z lidí, kteří si vzali sérum supervojáka. Aby hrdinové teroristy zastavili, spojí své síly s baronem Zemem (Daniel Bruhl). Mezitím je ohlášen nový Kapitán Amerika (Wyatt Russell), jehož počínání bude od počátku zpochybňováno.
Falcon a Zimní voják tak představuje příběh, který je mnohem větší, ale bohužel méně podstatný než příběh WandaVision. Tvůrci udělali v seriálu velké kroky, které mají napínat až do finále, ale mnoho nitek je vyřešeno narychlo a jiné nemají patřičný ohlas, což lze přičíst na vrub chybnému rozhodnutí o produkci pouze šesti dílů. Kdyby Marvel naplánoval o dva díly více, jako tomu bylo v předchozích sériích, dobrodružství Falcona a Zimního vojáka by se vydařilo. Proto je těžké neskrývat zklamání, že vše, co předchází finále, není pro celý vesmír tak důležité. Už není tajemstvím, že novým Kapitánem Amerikou se stal Sam Wilson, což je jasné od premiéry Avengers: Endgame. To však neznamená, že by byl seriál zbytečný, nadbytečný nebo nudný.
Velkou předností inscenace jsou dvě titulní postavy. Už Válka hrdinů ukázala, že tato dvojice má velký potenciál nejen pro komedii, ale i pro drama. Toho chtěli tvůrci seriálu využít, což vyšlo se střídavými výsledky. Hned začátek působí až příliš zmateně, protože tvůrci usilovně chtěli postavy postavit proti sobě, ačkoli nepadne ani slovo o tom, proč jsou na sebe tak uražené. Můžeme se ovšem dohadovat, že v tom má prsty žárlivost, generační rozdíl nebo bolest ze ztráty přítele (osud Steva Rogerse není vysvětlen a v samotném seriálu se neobjeví). Seriál tak povrchně zpracovává to, co by mělo být hnacím motorem alespoň prvního z dílů. Mnohem lépe se to daří v pozdějších fázích sezóny, kdy je oběma umožněno reagovat na aktuální události, přičemž jejich názory a činy se často liší.
Přesto jsou momenty, kdy musí jednat společně, aby opět zastavili zlo, nebo se lépe poznali a pochopili, tak dobře napsané a zahrané oběma herci, že je těžké reptat nad některými dějovými zkratkami. Tvůrci věnují dost času rozvoji hlavních postav a vztahu k nim, rozšiřují jejich soukromý život nebo pronikají do jejich psychiky, i když ne tak do hloubky, jako to udělala VandaVision. Z toho těží zejména Bucky, který se už dávno zbavil břemene Zimního vojáka, a přesto se stále nemůže s traumatem vyrovnat. V prvním díle je jedna scéna, která vypovídá o tom, s jakými problémy se tato postava potýká a jak moc se liší od téměř dokonalého, bezchybného symbolu Ameriky, kterým je Steve Rogers. Barnes je ztělesněním druhé strany mince americké armády, kdy místo hrdinů z prvních stránek máme traumatizované, pro sebe i své okolí nebezpečné bývalé vojáky, kterým nikdo není ochoten ani schopen pomoci.
Válka nebo mír
Situace Sama není o moc lepší, po jeho „výpadku“ a návratu po pěti letech se mu finančně nedaří. Jeho sestra sotva vystačí s penězi a zároveň vychovává své dva syny a snaží se renovovat loď svých rodičů, aby na ní vydělala. Z podobných problémů se zrodila i skupina Flag Smasher, kterou vede Karli Morgenthauová (Erin Kellymanová). Tvůrci seriálu nám ukazují nepříjemné důsledky prohrané války proti Thanosovi, která vedla k zániku poloviny života ve vesmíru. Když se všichni tito lidé po oběti Tonyho Starka z Endgame vrátili, bylo jasné, že už pro ně není místo. Mnozí se stali nechtěnými vyvrheli, bez vlastního místa k životu a komunity. Světová organizace nepomáhá tak, jak by měla, a tak chce Karli vzít věci do vlastních rukou a násilím ovlivnit svět, aby došlo ke konkrétní změně.
Falcon a Zimní voják je dokonale načasován na současnou pandemickou dobu, která nám dokazuje, že realita bez námahy dohání fikci. Přestože situace ve světě není tak dramatická a nehrozí nám nebezpečí ze strany supervojáků, tak se určitá témata ze seriálu dají snadno aplikovat i na náš svět, a tak příběh v inscenaci funguje mnohem lépe, než kdyby se seriál objevil před pandemií nebo dlouho po ní. Inscenace tak ukazuje, jak vypadá svět, který se musí potýkat s mnoha krizemi, a poprvé tak máme tak přesný pohled na důsledky jednání superhrdinů. Je dobře, že se tvůrci stále více odklánějí od jednoduché záchrany světa a šťastných konců ke komplikacím v podobě porážek, ale i vítězných soubojů se zlem.
V seriálu je hodně kritiky jednání americké vlády. Zdá se, že svět po Endgame nemyslí na nové konflikty, zejména při všech demografických a ekonomických problémech. Místo skutečné pomoci si USA mohou dovolit jen jmenovat nového vojáka, který má být symbolem, jenže čeho? Kapitán Amerika měl být symbolem boje proti nacismu, aby stateční vojáci cítili podporu superhrdiny, i když jim nemohl přijít na pomoc. John Walker se však stal Capem v době míru, bez válek a bez ohrožení ze strany jiných ras (alespoň dočasně). Je tedy zbytečným produktem přehlídky síly a napínání svalů, ale také duševního boje o vůdcovství.
K jeho smůle je tu hrozba Rozbíječe vlajek, který má dokázat, že je správným mužem na správném místě. Nasazení štítu Kapitána Ameriky je však o něčem víc než jen o plnění rozkazů. Walker je skvělý, ale jen jako voják, a proto si s ním snadno poradí i nezkušené děti Flag Smashera. O jeho schopnostech pochybují i nejbližší přátelé bývalého Kapitána, což vede Walkera k vážným pochybnostem, zda se hodí k tomu, aby nahradil jednoho z největších superhrdinů v historii.
Pro seriál je nit odkazu Kapitána Ameriky přítomna až do posledních minut. Každá ze tří hlavních postav má vlastní náhled na to, kdo a jak by měl v Rogersově odkazu pokračovat. Bucky si je dobře vědom toho, že by neměl být Stevovým nástupcem, a proto v této roli podporuje Sama, který se zase necítí být schopen Rogerse nahradit a tvrdí, že štít ho příliš tíží. Walker je hozen do úzkých, ale protože je loajální voják, nezbývá mu než plnit rozkazy a doufat, že se jednou vyrovná svému předchůdci. To vše vede ke konfliktu, který se stane osou celé série a skvělým pokračováním celého příběhu Steva Rogerse.
Buďte jako Kapitán Amerika
Inscenace tak dává divákům najevo, že nový kostým a zbraně nejsou jedinou změnou, která musí proběhnout, aby jiný člověk mohl přijmout identitu superhrdiny. S legendami, jako je Kapitán Amerika, se pojí spousta komplikací a dilemat. Je těžké vyrovnat se úspěchům, ale i nezdolnému charakteru a integritě Rogerse, který se stal vůdcem a ikonou Avengers. Sám Wilson pak oprávněně pochybuje, že se mu to někdy podaří, zvlášť když nejen Amerika, ale celý svět od něj bude vyžadovat ještě víc a na každém kroku ho bude srovnávat s předchozím Kapitánem Amerikou. Důležitou nití, byť zůstávající na vedlejší koleji, je tedy rasismus a předsudky vůči lidem jiné barvy pleti. Seriál přidává nesmírně zajímavou nit o válečném veteránovi, který se mohl stát příštím Kapitánem, ale díky takovým a ne jiným okolnostem byl vymazán ze stránek historie. Wilson se tak chce chopit příležitosti a stát se symbolem, ale ne války, nýbrž boje proti sociální nerovnosti a ukázat, že záleží jen na tom, jaký jste člověk, ne na tom, jaké jste rasy nebo původu.
Nelze nezmínit ani barona Zema, který sérii dodává spoustu barev a zvláštní dávku noblesy a elegance. S ním je také spojena dějová linie Wakandy, která ještě více umocňuje produkci tím, že ji propojuje s celým vesmírem. Samotný baron Zemo boduje výborným návratem a je příhodné, že se vrátil jeden z nejlepších marvelovských padouchů. Bohužel si nemůžeme být jisti jeho dalším osudem, ale Zemo se okamžitě stal oblíbencem fanoušků, takže studiu nezbývá nic jiného, než postavu opět využít v některém z nadcházejících filmů či seriálů. Zvláště když Daniel Bruhl hraje tak skvělou roli.

Dobré je i celé vizuální prostředí série. Tradiční, odosobněný a poněkud chladný styl z filmů o Kapitánu Amerikovi zůstal zachován, takže na druhou stranu vyniknou všechny akční scény, ve kterých se tvůrci mohli trochu více odvázat. Už jedna ze scén z prvního dílu dokazuje, že si tvůrci dali záležet i na dynamické a efektní akci, která potěší oko každého diváka lačnícího po skvělých filmových trhácích. Možná seriál nepředstavuje slibovanou kvalitu speciálních efektů z filmové produkce, ale i tak je o třídu výš než seriály ostatních služeb. Stačí se však podívat na dokonale navržený Madripoor připomínající kyberpunková města nebo na choreografii soubojů, aby člověk nepochyboval, že i s omezeným rozpočtem dokáže produkce Marvelu ohromit svou vizuální vrstvou.
Po WandaVision by nikdo neměl pochybovat o tom, že herecké výkony budou hrát v marvelovské sérii důležitou roli. A to dokonce více než ve filmových produkcích. Nejinak je tomu i tentokrát a kromě již zmíněného Bruhla působí skvělým dojmem i Anthony Mackie a Sebastian Stan. Oba už jsme si zvykli, že jako dvojice fungují perfektně, ale teprve samostatně mohou naplno předvést své herecké schopnosti. Nečekanou hvězdou seriálu je Wyatt Russell, který do toho skočil po hlavě, když přijal takovou roli. Po herecké stránce však Russell ze sebe vydává maximum a dokonale ukazuje pochybnosti, které jeho postavu svírají, nebo jeho emoce, zejména v dramatických a násilných momentech. Herec přiznal, že nezná plány Marvelu s jeho postavou, ale bylo by velkou chybou, kdyby nám studio nechtělo Russella na plátně více ukázat.
Falcon a Zimní voják skvěle funguje jako most mezi historií Kapitána Ameriky (včetně historie Avengers) a zcela novými dobrodružstvími této postavy, která se již připravují. Seriál má svůj díl chyb a neohromí tolik, jak by mohl, ale je to slušný kousek, který by úspěšně dobyl kina. Zvláště když vypráví o Capově vlastním odkazu a potížích, které s ním souvisejí. A i když nás série vrací na začátek, ve filmu by se tento příběh uzavřel maximálně do hodiny, místo necelých šesti, které jsme dostali v seriálu. Marvel tedy udělal velmi dobré rozhodnutí rozšířit svůj vesmír a vedlejší postavy v seriálové tvorbě.
Kde sledovat film The Falcon and the Winter Soldier?
Film nebo spíše seriál „The Falcon and the Winter Soldier“ je k vidění na streamovací platformě Disney+. Pokud máte předplatné u této služby, můžete si snadno najít seriál a streamovat ho online v češtině. Disney+ je placená služba, takže budete muset mít aktivní účet, abyste mohli získat přístup k obsahu, včetně „The Falcon and the Winter Soldier“.