Recenze: Zvrácená

Na některé otázky je lepší neodpovídat. Zde totiž uvidíte kam až může vést odpověď na jednoduchou otázku.

Nakladatelství CREW rozšířilo svou sbírku hororové mangy o další přírůstek, který se motá kolem městské legendy. Jakožto někdo, kdo horor dříve vůbec nemusel a teď je z něj závislák na manze s touto tématikou, jsem se na Zvrácenou skutečně těšil.
Těšil jsem se oprávněně? Bylo nějaké zklamání? Odpovědi zní: “Ano, těšení oprávněné bylo.” a “Ne, zklamaní nebylo, protože jsem dostal přesně to co jsem čekal a ještě něco navíc.“. No a než to níže rozeberu tak je na místě upozornění, které je z označení horor jasné….

!Tato manga rozhodně není pro děti!

Celý příběh u nás vychází komplet v jedné knize a hned při setkání s knihou přišlo první překvapení. Rozhodně jsem nečekal, že bude takto tlustá. Manga má celkem 420 stran, ale protože se kniha více soustředí na vizuální stránku tak čtení celkem vyjde na něco kolem dvou hodin.

O čem příběh bude vám kniha vyzradí ihned na přebalu. Pokud znáte japonské městské legendy jako Kuchisake-onna (žena s rozříznutou pusou) nebo Aka Manto (červený nebo modrý papír) tak vám bude tento nápad dost povědomí.

V knize existuje městská legenda o dívce v šatech lolity. Ta se ptá kolemdoucích “Máš mladší sestru?” a ti kteří ji odpoví si zpečetí svůj osud, protože je čeká zvrácená smrt.
V příběhu sledujete mladíka, který dívce odpověděl a snaží se o ní zjistit co nejvíce informací, aby se vyhnul osudu.

Jak už jsem výše napsal, tak je kniha více zaměřená na vizuál, ale to vůbec neznamená, že to uškodilo příběhu. Samotné pátrání po původu legendy vás bude zajímat a zjištěné informace vám budou docházet v podobnou dobu jako hlavní postavě. (tedy aspoň mně se to tak dařilo 😀). Závěr příběhu rozhodně prozrazovat nechci, ale po dočtení jsem měl v hlavě otázku, jestli je vůbec tato povídka duchařskou, nebo reálnou. Ovšem na tohle si každý z vás bude muset najít odpověď sám.
Po dočtení na mě čekalo další překvapení v podobě dvou krátkých povídek, které mají zajímavý nápad a zpracování je opět na výbornou

Autorem kresby i příběhu je Haruto Ryo. Kresba je zde většinou dost reálná, ale jakmile dojde na onu lolitu ihned poznáte, že s ní není něco v pořádku (vykreslení bez nosu, neustále špinavá atd..) . Další okamžiky, kdy kresba dost vybočuje z klasického stylu jsou krvavé scény, kde je občas vidět i více než jsem čekal. Věřte, že si u četby párkrát zasyčíte.

Začátek knihy je soustředěný spíše na psychologický horor. Jakmile se z pouhé pomyslné přítomnosti lolity stává reálná přítomnost, tak se vše pomalinku mění v dost brutální vizuál. Rozhodně to není nic pro křehké duše, ale pokud se vám již dříve líbilo něco od Junjiho Itoa tak tímto kouskem vážně nepohrdnete.

Za mě manze Zvrácená dávám 7/10 a tedy i doporučuji.
Knihu jsem si užil, ale zážitek krapet kazí, že víte o čem příběh je ještě dříve něž začnete číst. V druhé polovině se mi zdál děj lehce předvídatelný, ale na tom není nic špatného. Finále se mi dost líbilo a kniha dokáže rychle vtáhnout do děje, takže budete hltat stránku po stránce. A to jsem ani pořádně nevychválil Ilustrace, které v každém prostředí uvedou tu správnou atmosféru.

Image: crew.cz/Zvracena

Líbíl se vám tento článek ?

Klikněte na hvězdičku, abyste jej ohodnotili!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email