Budu k vám naprosto upřímný – až do poslední chvíle jsem váhal, zda strávit těch více než 2,5 hodiny v kině na Aquamanovi. A hádejte co? Návštěvy kina naprosto nelituji a už teď mě začíná zajímat, jaký bude druhý díl a další filmy z DC univerza.
Protože je to tak: DC vesmír stále prochází krizí. Po docela dobré Wonder Woman, kterou bychom mohli směle označit za světlo na konci tunelu pro celý vesmír, jsme dostali Ligu spravedlnosti, která stejně jako Batman V. Superman jsem viděl jen jednou a zatím nemám chuť vidět ji znovu. Stejný příběh se opakoval i u Sebevražedného oddílu, což o každém z těchto filmů také hodně vypovídá. Aquaman by mohl být prvním z nich, který mám chuť vidět znovu, až film vyjde na Blu-Ray. Ale vraťme se na začátek.
S Aquamanem se nesetkáváme poprvé.
Aquaman je divákům známou postavou, protože jsme ho měli možnost vidět ve filmu Liga spravedlnosti. Tam měl (zkrácený) úvodní příběh, po němž se připojil k Batmanovu týmu a vydal se nakopat Steppenwolfovi zadek. Když je po všem, Arthur Curry (Jason Momoa) se vrací na místo, kde se narodil, a jakoby obrácený se rozhodne pomáhat lidem v nouzi. Film neukazuje všechny jeho úspěchy a neúspěchy v dospívání, ale ty nejdůležitější nebo dokonce klíčové momenty, pro postavu a celý příběh, z jeho života. Již v několika letech si všiml, že je schopen komunikovat s tvory žijícími pod vodou, a jeho následný výcvik mu umožnil zvládnout většinu dovedností hodných jedince, kterým je jen z poloviny.
Artuš je totiž dítětem obyčejného člověka a královny Atlantidy. Chlapec však vyrůstal pouze pod ochranou svého otce, neboť Atlanna (Nicole Kidman) se musela vrátit do potopené říše, kde byla odsouzena a vyhnána. K znepokojivým událostem dochází pod vodou, když se Artušův nevlastní bratr Orm (Patrick Wilson) rozhodne v reakci na ničení a znečišťování podmořského světa zahájit válku proti lidem žijícím na souši. Jeho pohnutky jsou také čistě osobní – je ambiciózní a chce vládnout světu, buďme zcela upřímní. Nic originálního. V cestě mu může stát pouze Aquaman, který se na souši pomalu stává celebritou a pózuje na selfie s fanoušky, ale o záchraně světa nechce ani slyšet.
Neviděli jste ostatní filmy? Na tom nezáleží – Aquamanův příběh je vyprávěn od začátku.

Děj filmu je typickým superhrdinským originem a není to žádné překvapení. Příběh je poměrně předvídatelný, ale zapomeneme na to ve chvílích, kdy se můžeme téměř nechat unést vizuální stránkou filmu, protože Aquaman (film) vypadá fantasticky. Nemohl jsem sice přimhouřit oči nad některými lacinými řešeními (promiňte mi, ale některé zbraně bojovníků a hlavně záporák Black Manta mi připomínali něco tak špatného jako Power Rangers z 90. let – ten kostým s obrovskou helmou vypadá vyloženě komicky a vyvolává ve mně ty nejhorší asociace), ale speciální efekty, které museli tvůrci použít při vytváření jednotlivých druhů postav a podmořských světů, jsou většinou špičkové.
Bylo to velmi příjemné promítání. Jsem překvapen!
Obával jsem se, že Aquaman bude přímočarý film s průměrnou kvalitou CGI a bez většího vlastního nápadu. Ukázalo se však, že James Wan dokázal z příběhu superhrdiny, kterého málokdo bral vážně, udělat vizuálně krásný film. Ne všechny vtipy mě rozesmály, ale jiné jsem uvítal se širokým úsměvem na tváři – pro každého něco dobrého. Škoda jen, že z hudebního podkresu si pamatuji pouze skladbu skupiny Greta Van Fleet ze začátku filmu, protože mám pocit, že vše ostatní se nedokázalo prosadit tak, aby to bylo zapamatovatelné.